Wyzwania w obszarze nauki tematem Konferencji Kolegium Prorektorów
Na Politechnice Śląskiej odbyła się Konferencja Kolegium Prorektorów ds. Ogólnych, Organizacji i Kontaktów z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym oraz Kolegium Prorektorów ds. Nauki i Rozwoju publicznych wyższych uczelni technicznych. Politechnikę Rzeszowską reprezentowali prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp oraz prorektor ds. nauki dr hab. inż. Lesław Gniewek, prof. PRz.
Przedstawiciele władz uczelni technicznych oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wymieniali doświadczenia oraz dyskutowali o planach i wyzwaniach w obszarze nauki. W konferencji wzięło udział 37 prorektorów reprezentujących uczelnie techniczne oraz dr hab. Maria Mrówczyńska, prof. UZ, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Prof. M. Mrówczyńska, która odpowiada za sprawy dotyczące innowacji i rozwoju, poinformowała o priorytetowych działaniach ministerstwa na najbliższe miesiące. Wśród nich jest zmiana ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Wcześniej odbędą się po konsultacje ze środowiskiem akademickim.
Wyzwania w obszarze nauki
„Zbieramy propozycje zmian od wszystkich jednostek, które działają w ramach systemu szkolnictwa wyższego i na podstawie zebranych informacji będziemy dalej procedowali. W najbliższym półroczu planujemy dokonywać niewielkich zmian, te większe, związane przede wszystkim z ewaluacją jednostek naukowych, będziemy przekładali najprawdopodobniej do końca tego roku i początku następnego” – poinformowała pani minister, dodając że wśród obecnych priorytetowych działań Ministerstwa są też debata na temat zmiany dotyczącej Polskiej Akademii Nauk oraz starania o zwiększenie nakładów na naukę, które obecnie wynoszą nieco ponad 1% PKB. „Będziemy dążyć do wartości 3%, ale nie będzie to łatwe. Dobrze się stało, że od 7 marca br. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jest znowu w gestii ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Będziemy więc dbali o to, aby środowisko akademickie, uczelnie miały swój udział jako beneficjent środków” – mówiła.
Dyrektor Biblioteki Politechniki Śląskiej dr hab. Renata Frączek opowiedziała, w jaki sposób jednostka wspiera działalność naukową, badawczą i dydaktyczną uczelni. Z kolei prof. Sebastian Werle z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki, koordynator 6. Piorytetowego Obszaru Badawczego Ochrona Klimatu i Środowiska, Nowoczesna Energetyka, przybliżył gościom, w jaki sposób Politechnika Śląska realizuje Cele Zrównoważonego Rozwoju.
Uczestnicy konferencji zwiedzili kopalnię Guido, a następnie spotkali się z wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego prof. Markiem Gzikiem odpowiedzialnym za inwestycje.